Dzień Języków Europejskich

Dzień Języków Europejskich

26 września obchodziliśmy Europejski Dzień Języków. To coroczne święto ustanowione zostało w 2001 roku z inicjatywy Rady Europy, której siedzibą jest Strasburg. Podstawowe cele Europejskiego Dnia Języków to ukazanie znaczenia uczenia się i nauczania  języków, jak również  konieczności urozmaicania oferty językowej w celu szerzenia idei wielojęzyczności oraz promowanie różnorodności kulturowej i językowej Europy jako bogactwa, które należy rozwijać i pielęgnować.

Postanowiliśmy w tym roku hucznie uczcić ten dzień. W centrum zainteresowania uczniów i pracowników placówki znalazły się takie kraje jak: Czechy, Wielka Brytania, Francja, Włochy, Hiszpania, Grecja, Niemcy i Rosja.

Uczniowie przygotowali prezentacje na temat krajów i w ciekawy sposób przekazali najważniejsze informacje. Najwięcej emocji wzbudziły występy uczniów z rodzicami i nauczycielami. Odpowiednie tematycznie piosenki i tańce rozruszały całą publiczność. Odtańczyliśmy między innymi kankana, flamenco, polkę i zorbę. Wśród zaprezentowanych piosenek znalazły się natomiast niepowtarzalne odtworzenia takich hitów jak „Felicita”,  „Keine Grenzen”,  „Despacito”,  „Jozin z Bazin”. Dzięki scenkom rodzajowym przygotowanym przez uczniów można było poznać podstawowe zwroty w językach europejskich. Było wesoło, ale też i smacznie. Wszystkie klasy, dzięki wsparciu Rodziców uczniów, przygotowały dania do degustacji. Próbowaliśmy tiramisu,  patatas bravas, pizzę, sałatkę grecką, knedlicki, Była to niesamowita lekcja geografii, historii i kultury poszczególnych państw.

Lekcje tego dnia odbyły się w inny sposób niż na co dzień, ale jesteśmy pewni, że dzieci i nasi zacni goście na pewno zapamiętają wiele informacji. Nie byłoby tak wspaniale, gdyby nie Rodzice naszych uczniów, którym chcielibyśmy serdecznie podziękować za włączenie się w tę inicjatywę. Zawsze możemy na nich liczyć i odczuwamy ich życzliwość, wsparcie i wkład pracy  przy wszelkich uroczystościach.